PRAKTYCZNY PONIEDZIAŁEK – dlaczego warto używać ziół codziennie?

Jedno z pierwszych zaleceń jakie wydaję moim pacjentom jest to, żeby sporządzili swoją własną, ulubioną mieszankę suszonych ziół. W jakim celu? Zioła doskonale wspomagają trawienie i pracę narządów układu pokarmowego. Mogą mieć działanie bakteriobójcze, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, łagodzą niestrawność i wzdęcia. Lista jest długa. 

Ponad to dzięki nim możemy dodawać mniej soli do potraw, ponieważ nadają im piękny aromat, wzbogacają i podkręcają smak. Dodawane do kanapek nawet wręcz zastępują sól. Zarówno świeże, jak suszone są skarbem na naszym talerzu i powinniśmy jeść je codziennie.

Jak ją przygotować i jak przechowywać mieszankę?

  1. Kup młynek ręczny. Młynki dostępne są w marketach już od kilkunastu złotych za sztukę. Droższy młynek wcale nie oznacza lepszego. „Przerobiłam” ich już wiele, więc czuję się praktycznie ekspertem w tej dziedzinie 😉 Wiele z nich straciło życie wcześnie, za to młynek za 14 zł mam od 5 lat i świetnie działa 🙂
  2. Kup ulubione zioła. Mogą być to zioła pojedynczo pakowane np. bazylia, oregano, kminek, rozmaryn, tymianek, ale możesz też kupić zioła mieszane np. prowansalskie lub włoskie. Uważaj jednak na to, żeby nie zawierały soli, mąki czy glutaminianu sodu. Nie kupuj gotowych mieszanek np. soli z dodatkiem ziół, ponieważ dalej będzie to głownie sól, tylko lepiej opakowana i sprzedana znacznie droższej niż sól i zioła oddzielnie. Szkoda pieniędzy.

Do czego jej używać?

Do wszystkiego i codziennie. Do dań na ciepło, sałatek, kanapek zamiast soli. Nie ma żadnych limitów. Zmieniaj też smaki ziół, żeby za szybko się nie nudziły. Eksperymentuj! Nawet z nietypowymi połączeniami, jak np. dodatek cynamonu czy mięty. Możesz podejrzeć co kryją w sobie i jak łączone są mieszanki orientalne np. indyjskie, tajskie i samemu skomponować je w domu.

Jakich ziół ja używam?

Moim ulubionym zestawem jest: bazylia, oregano, rozmaryn, kminek, mięta lub gdy mam mniej czasu na przygotowywanie, do młynka wsypuję po prostu zioła prowansalskie.

Mgr Dietetyk kliniczny, Psycholog 

Malwina Umiastowska

Powyżej wymienione zasady, nie stanowią porady lekarskiej ani nie mogą jej zastąpić. Dodatkowo, każdorazowo, zalecenia żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia. Merytoryczna zawartość wpisu zawiera wiedzę aktualną na dzień jego publikacji. W związku z dynamicznymi zmianami w zakresie wyników badań naukowych, zalecenia mogą ulec zmianie.